"Dąb Pamięci" - apel do mieszkańców Ziemi Nyskiej

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności "Dąb Pamięci" - apel do mieszkańców Ziemi Nyskiej

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę Mordu Katyńskiego. Zbliża się też akcja sadzenia Dębów Pamięci ofiarom Katynia z obozów jenieckich Kozielsk - Starobielsk - Ostaszków.

Pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, uczestnicząc z powagą w projekcie edukacyjnym ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa. Chcemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 68 lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu. Chcemy zachować pamięć: o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy; o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów.Poprzez kultywowanie pamięci o Polakach - ofiarach zbrodni katyńskiej, pragniemy uświadamiać uczestnikom i realizatorom projektu trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie.

Wszystkie działania wynikające z realizacji projektu kształtować będą poczucie przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu.
Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach-bohaterach wydatnie przyczyni się do przygotowania młodzieży do różnych ról w dorosłym życiu - kształtując postawy patriotyczne uczyć będzie zdolności postrzegania i kojarzenia, obudzi ciekawość poznawczą i chęć poznawania świata w oparciu o właściwie dobrane przykłady. Realizacja projektu ma na celu integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych, społeczności lokalnych do wspólnych działań rozwijając jednocześnie umiejętność twórczego myślenia i indywidualnej interpretacji zjawisk mających miejsce w dziejach naszego narodu i historii Europy.

Akcja polega na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. 21.473 "Dębów Pamięci" na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Jeden "Dąb" to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad zasadzonym drzewem oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera - ofiarę zbrodni. Nieodzownym w miarę możliwości będzie dotarcie do życiorysu - na dowód pamięci w imię prawdy. Uczestnicy deklarując chęć wzięcia udziału w akcji po rejestracji otrzymają numer oraz nazwisko i imię z listy katyńskiej, sami starają się o pozyskanie sadzonek dębów i z władzami lokalnymi ustalają miejsce (lokalizację), gdzie "Dąb" zostanie posadzony. Przy drzewie winna być umieszczona informacja komu został poświęcony.

Apelujemy o zgłaszanie ofiar z Waszych rodzin, od krewnych, znajomych i sąsiadów na numery telefonów: (77) 408 50 68, kom.: 601 735 441 lub osobiście w pok. 404 na III pietrze w Starostwie Powiatowym w Nysie przy ul. Moniuszki 9 i pok. 205 Urzędu Miejskiego w Nysie przy ul. Kolejowej 15 w terminie do 30 maja 2010 roku.
Urząd Miejski i Starostwo przygotują karty z podanymi nazwiskami Ofiar Zbrodni i przekażą do weryfikacji do Instytutu Pamięci Narodowej.

Akcja "Katyń - ocalić od zapomnienia" organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, patronat medialny objęli "Rzeczpospolita" i TVP Historia.

OtwĂłrz